Dňa 10.2.2021 sa konalo online rokovanie Snemu Konfederácie odborových zväzov SR. Snem KOZ SR predstavuje najvyšší orgán konfederácie medzi jej zjazdami. Snem tvoria členovia Predstavenstva KOZ SR a zástupcovia členských odborových zväzov zvolení príslušnými orgánmi odborových zväzov v počte stanovenom kľúčom.
Snem KOZ SR rokoval aj o podpore referenda o skrátení volebného obdobia a aktuálnej situácii v oblasti sociálneho dialógu.
KOZ SR má veľmi seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života a vyvážený sociálny dialóg.
Dôležitosť rovnocenného postavenia sociálnych partnerov, ako aj význam sociálneho dialógu základom pre zachovanie spoločenskej, ekonomickej a sociálnej stability vrátane sociálneho zmieru. V kritických situáciách, akou koronakríza bezpochyby je, sa ukazuje, aké dôležité je rešpektovať práva, zdravie a bezpečnosť zamestnancov.
Žiaľ, vláda a poslanci NR SR neúctou, pohŕdaním sociálnymi partnermi, schválením viacerých antisociálnych noviel zákonov a nakoniec schválením poslednej novely Zákonníka práce vrátili Slovensko do 19. storočia, a to aj napriek tomu, že vyspelá Európa ide jednoznačným trendom podpory sociálnych benefitov pre zamestnancov, rozširovaním kolektívneho vyjednávania a zdôrazňovaním dôležitosti sociálneho dialógu ako stabilizačného mechanizmu pri obnove ekonomiky po koronakríze. Slovenskí zamestnanci prišli o automat na výpočet minimálnej mzdy, odpojili sa príplatky od minimálnej mzdy, znížili sa minimálne mzdové nároky, sťažilo sa pôsobenie odborov u zamestnávateľa, zrušilo sa rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, zmenilo sa pôsobenie zástupcov zamestnancov v tripartite.
Vzhľadom na vyhlásený núdzový stav a s ním spojené opatrenia nie je možné využiť žiaden z nástrojov odborov, ako sú napr. verejné protestné zhromaždenia na námestiach, protestné pochody, hodinové štrajky, či dokonca generálny štrajk. Preto členovia Snemu KOZ SR vidia jedinú možnosť, ako vyjadriť svoj nesúhlas s likvidáciou odborov a sociálneho dialógu na Slovensku zo strany vlády a parlamentu v podpore už ohlásenej občianskej petície za skrátenie volebného obdobia a následne v možnosti slobodne sa vyjadriť aj v požadovanom referende s cieľom ochrániť právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov. Podpora petície a vyjadrenie názoru v referende je jedným z občianskych práv a občania by mali toto svoje právo využiť.
V Bratislave 10.2.202