KOZ SR: Snaha zamestnávateľov o vytvorenie bezpečných a zdravých podmienok na pracovisku musí byť postavená na nediskriminačných princípoch

 

Stále častejšie sa vo verejnosti, nielen na Slovensku, diskutuje ako o povinnom očkovaní na pracovisku, tak aj o možnosti zamestnávateľov zisťovať, v akom „režime“ je zamestnanec (očkovaný, testovaný, prekonaný alebo nič z toho) za účelom efektívnejšej organizácie práce a vyššej ochrany zamestnancov pred možným vystavením sa riziku nákazy vírusom. Na KOZ SR sa tak prostredníctvom členských odborových zväzov obracajú tisícky zamestnancov s otázkou, či je vyžadovanie informácií o očkovaní od zamestnancov a nariaďovanie testovať sa v súlade s právnymi predpismi. KOZ SR upozorňuje, že snaha zamestnávateľov o vytvorenie bezpečných a zdravých podmienok na pracovisku musí byť postavená na nediskriminačných princípoch a akékoľvek úsilie o úpravu pracovného práva by bolo v rozpore s Ústavou SR.

Požiadavka zamestnávateľov mať možnosť vyžadovať od zamestnancov informácie o očkovaní, prípadne preukázať sa negatívnym výsledkom testu zo strany zamestnanca nemá oporu v žiadnom právnom predpise. Rovnako zamestnávateľ nemá oprávnenie získavať a spracúvať údaje o očkovaní zamestnanca, nemá právo zisťovať údaje o jeho zdravotnom stave a sankcionovať ho za nepredloženie výsledkov akéhokoľvek lekárskeho vyšetrenia.

Ak je zamestnanec spôsobilý na výkon práce, zamestnávateľ nedisponuje takým právnym prostriedkom, ktorým by mu, či už zaočkovanému alebo nezaočkovanému, obmedzil alebo zakázal vstup na pracovisko.

Ani z platných ustanovení Zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci nevyplýva zamestnávateľovi možnosť aplikovať do praxe povinné testovanie na ochorenie COVID-19.

Navyše, aj na základe dostupných medicínskych informácií a aj posledných vyjadrení bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho, že očkovaní jedinci sú rovnakými potenciálnymi prenášačmi Covid-19 ako neočkovaní, vyznieva požiadavka zástupcov zamestnávateľov – mať v rukách možnosť vyžadovať od zamestnancov informácie o zaočkovaní proti koronavírusu alebo o výsledkoch testovania, ako neopodstatnená.

KOZ SR preto nesúhlasí s požiadavkou zamestnávateľov, považuje ju za neodôvodnenú segregáciu zamestnancov. Bolo by veľmi žiadúce, aby kompetentní odborníci posúdili medicínske hľadisko šírenia koronavírusu ako očkovanými, tak aj neočkovanými zamestnancami, aby sme tak predišli obmedzovaniu postavenia a práv zamestnancov v akomkoľvek pracovnom pomere.

KOZ SR zároveň vyzýva všetkých zamestnancov, aby na svojich pracoviskách, ako aj v súkromí, naďalej dôkladne dodržiavali zvýšenú pozornosť hygienickej prevencii v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu.

 

 

 

 

Bratislava, 12.10.2021

Kontakt: Martina Nemethová, hovorkyňa KOZ SR

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., tel.: +421/911/110616

SPOLUPRACUJEME

newNová ponuka produktov

LEN PRE ČLENOV OZH !

 

Dalian logo new

dalian logo web

Pripravili sme viacero výhod pre členov OZH a ich rodiny.  
 V prípade akýchkoľvek otázok ako môžete tieto výhody využiť

kontaktujte Dalian s.r.o.:

+421 908 622 860

Bibiana Mathiová

hasici@dalian.sk

Spolu dokážeme viac

cennik telekom dalian

 VYSKLADAJTE SI PONUKU TELEKOM

DALIAN SK leták MZ

 

VIP Hasici datart

PONUKA AXA

cetelem1

Odborový zväz hasičov   
Drieňová 22
Bratislava
826 86

tel.: +421(0)692044461

IČO: 30811261

č.ú.: 4007856539/7500 - ČSOB

IBAN : SK26 7500 0000 0040 0785 6539